Susisiekite telefonu darbo dienomis nuo 08:00 - 18:00 : +370 632 55550

AJURVEDINIAI SMILKALAI: KAIP IŠSIRINKTI KVAPĄ, SUKURIANTĮ JAUKUMĄ

Paskelbta : 2017-07-02 08:09:16
Straipsnių kategorija : Joga

Smilkalai ajurvedoje

SMILKALAI: KVAPAS, KURIANTIS ATMOSFERĄ

Uždegta aromatinė lazdelė gamina eterio energiją, pripildydama orą ir mūsų kvėpavimą gyvybine jėga.

Naudotis įvairiais kvapais, taip paveikiant žmogaus būseną, žmonės pradėjo nuo neatmenamų laikų. Indai su smilkalais ir aromatinių augalų atvaizdai, rasti senovės civilizacijų kasinėjimų vietose - ryškus to patvirtinimas.

Smilkalų paminėjimai randami Biblijoje ir Korane, o išsamius smilkalų panaudojimo aprašymus galima rasti indiškose "Mahabharata" ir "Ramajana" poemose, kurios pasakoja apie įvykius, vykusius daugiau nei prieš 5000 metų. Ten pat atsiranda ir pirmieji įrašai apie aromatines žvakes ir pagaliukus, naudojamus sukurti dvasiškai gerai atmosferai patalpose, triukšmingose šventinėse aikštėse, o taip pat magiškų ritualų atlikimui bei įvairių negalavimų gydymui.

Senovės egiptiečių, graikų ir romėnų  smilkalai buvo vertinami kaip auksas, sidabras, prieskoniai ir buvo laikomi turtingumo simboliu, o labiausiai jie paplito Rytuose, kur beveik pirmykščiame variante išliko ir iki mūsų dienų ir yra naudojami gydomaisiais tikslais, meditacijai, dvasinėms ir jogos praktikoms bei patalpoms iškvėpinti.

Smilkymo tradicija – viena iš seniausių. Šiandien ji dažniausiai pateikiama įvairių smilkalų rūšių pavidalu: lazdelių, kūgių ar Bosvelijų dervos gabaliukų (pluoštinių arba Indijos frankincenso).

Populiariausiems priskiriami indiški Agarbati ir tibetietiški smilkalai.

Pirmieji tradiciškai gaminami pagal senovinius Ajurvedos ir indų išminčių receptus iš bambukinės lazdelės ir kvepiančio pagrindo (jis gali būti juodas kaip anglis arba sudarytas iš smulkintų aromatinių augalų mišinio - masala bei santalo dulkių). Gaminant, tokią lazdelę mirko kelias dienas eteriniame aliejuje pakaitomis su daugkartiniu džiovinimu. Dažniausiai tai būna mono-aliejai: santalas, rožė ir kt. Degdami tokie smilkalai skleidžia į aplinką augalų, eterinių aliejų ir santalmedžio kvapus.

Antrieji gaminami iš natūralaus supresuoto augalų mišinio be pagrindo. Tokie mišiniai gali būti sudaryti net iš 40 žolių, įskaitant ir retus gydomuosius. 

Visi tibetietiški smilkalai prisotinti žolių kvapo, kuriuose jaučiami karstelėję rudeninių lapų, santalmedžio natų, kadagių atspalviai.

Indiškos aromatinės lazdelės dažniausiai turi saldų, aštrų, ryškų aromatą, todėl, kad naudojamos didelėse atvirose patalpose.

Nepalietiški, tibetietiški ir kiti "šiauriniai" smilkalai pasižymi labiau mikštu, neaštriu, natūraliu kvapu.

AJURVEDINIAI SMILKALAI IR KAIP JUOS IŠSIRINKTI

Ajurvediniai smilkalai gaminami iš įvairių žolių, sumedėjusių kai kurių aromatinių medžių dalių ir kai kurių specialių dervų.

Aromatinių lazdelių sudėtis skirstoma i dvi dalis: pagrindą ir aliejų-užpildą. O pagrindai, savo ruožtu, taip pat skirstomi į dvi rūšis: angliniai ir "masala" (smulkios dulkės arba susmulkinti aromatiniai augalai).

Smilkaiai anglies pagrindu yra ryškios juodos spalvos. Jie geri tuo, kad degdama anglis neskleidžia kvapo ir lazdelė aiškiai skleidžia aliejaus-užpildo kvapą. Tai ypatingai svarbu, kai renkamės kvapą, veikiantį konkrečias organizmo sistemas.

Aromatinės "masala" tipo lazdelės gali turėti įvairius spalvos atspalvius: nuo šviesaus-smėlio iki tamsiai rudo. Degant išsiskiria ne tik aliejaus-užpildo kvapas, bet ir pagrindo sudėties kvapas.

Neteisinga galvoti, kad nuo lazdelės spalvos priklauso jos kokybė ir kad juodos lazdelės  — cheminės, o šviesios — natūralios. Svarbiausia smilkaluose yra aliejaus-užpildo kokybė, o taip pat ir "masala" kokybė šviesių lazdelių atveju.

Indijoje smilkalų lazdelės dažniausiai gaminamos iš bambuko pagrindo, naudojant įvairius natūralius aromatizatorius ir dažiklius, todėl jos turi pritraukiančią išvaizdą ir skleidžia stiprų stabilų kvapą.

Agarbati smilkalai pagal savo savybes skirstomi į grupes:

Stimuliatoriai - padidina dėmesio koncentraciją, gerina atmintį, šalina depresiją, suteikia žvalumo ir darbingumo. Jiems priskiriami kedro, citrinžolės, citrinų, pankolio, mandarinų, apelsinų, pačiulio, cinamono, rozmarinų, rododendrų, magnolijų, kamparo ir santalmedžio aromatai.

Adaptogenai - normalizuoja nervinės sistemos darbą, didina komunikabilumą: mėtų, levandų, čiobrelių, laurų, jazminų, rožių, miros, mairūnų, migdolų.

Raminantys - naudojami esant fiziniam ir protiniam išsekimui, stresui, depresijai: ramunėlių, snapučių, neroli, melisų, sandalmedžio, vanilės, arbatmedžio, lotuso, orchidėjos, mairūno.

Apsaugantys: nuo energetinio vampyrizmo, pavydo, priešiškumo, atkuriantys aurą: jazminų, melisų, migdolų, šalavijų, gvazdikėlių, rožių, opiumo, rozmarinų, kadagio, citrinų.

Šaltuoju metų laiku rekomenduojama naudoti: eukalipto, migdolų, cinamono, pelargonijų, kamparo, rožių, afrodezijų.

Šiltuoju metų laiku: santalmedžio, hiacintų, našlaičių, magnolijų, citrinų, bergamočių, levandų.

Stipriausiu afrodiziaku laikomas muskusas.

Vienas iš smilkalų minusų yra galima alergija degantiems produktams, išsiskiriantiems iš bambuko pagrindo ar anglies užpildo. Tokiu atveju naudokite smilkalus be pagrindo arba eterinius aliejus.

Be to, svarbu žinoti, kad yra kvapai "palaikantys" (artimi šiai energijos rūšiai ir ją stiprinantys) ir "silpninantys" (priešiški šiai energijos rūšiai ir ją silpninantys):

1. Kvapai, artimi saldžiam skoniui, stiprina kepenis ir slopina blužnį.
2. Kvapai, artimi aštriiam skoniui, stiprina širdį ir slopina plaučius.
3. Kvapai, artimi sūriam skoniui, stiprina blužnį ir slopina kepenis.
4. Kvapai, artimi rūgščiam skoniui, stiprina plaučius ir slopina kepenis.
5. Kvapai, artimi karčiam skoniui, stiprina inkstus ir slopina širdį.

SMILKALAI IR TRIDOŠA

Rytuose smilkalai naudojami ne tik dvasinėms reikmėms, bet ir gydomaisiais tikslais (ypatingai psichinių sutrikimų gydymui). Tai gera priemonė ligų profilaktikai, ilgaamžiškumo palaikymui.  Smilkalai pasižymi bendru harmonizuojančiu efektu ir didina energijos antplūdį į organizmą. O žiemos metu jie gali apgaubti Jus šiltu "pledu" ir sukurti jaukumo atmosferą.

Smilkalus rekomenduojama naudoti darbingumo didinimui, atsipalaidavimui, neigiamų emocijų ir nemalonių minčių atsikratymui. Naudoti juos reiktų kasdien.

Smilkalai turi didelę reikšmę proto nuraminimui. Jie subalansuoja protą ir došas, didina satvą — proto aiškumą. Smilkalai valo orą, fizinę ir astralinę aplinką, didina Pranos energijos lygį. Jie kovoja su negatyviomis emocijomis ir santykiais, atbaido negatyvų poveikį ir aplinkybes. Pritraukdami dieviškas energijas (gerąsias kosmines jėgas), jie  didina tikėjimą ir atsidavimą, atneša ramybę, gerina suvokimą.

Remiantis senoviniais aurvediniais receptais, įvairias smilkomąsias lazdeles ir kitas aromatines priemones, norint pasiekti kuo geresnio ir teigiamesnio poveikio organizmui, reiktų naudoti atsižvelgiant į kūno konstitucijos tipą.

Smilkalai Vata tipo žmonėms

Žmonėms, priklausantiems Vata tipui, naudingi tie smilkalai, kurie ramina protą ir stiprina nervus, mažina susierzinimą, jaudinimąsi ir baimę, padidėjusį jautrumą.

Vata konstitucijai geri šilti smilkalai, suteikiantys energiją kartu su įžeminančiais, stabilizuojančiais ir suteikiančiais ramybę ir jėgas: santalmedis, mira, frankinsencas, migdolas, muskusas, bazilikas, kamparas, chininmedis. Kiti tinkantys Vatai smilkalai: apelsinas, gvazdikėliai, kardamonas, levanda, pušis, pelargonija, citrina, kokosas, gintaras, kedras, bazilikas ir kt.

Smilkalai Pita tipo žmonėms

Pita žmonėms naudingi saldūs, šaldantys ir raminantys smilkalai, kurie ramina emocijas, šaldo protą, nuima susierzinimą, agresyvumą ir pyktį.

Geriausi iš smilkalų Pitai — santalas. Geri ir rožių, šafrano, jazminų, gardenijų, pelargonijų, pliumerijų ir dauguma kitų gėlių aromatų, o taip pat citrinžolės, pipirmėčių ir žaliųjų mėtų, levandų, lotoso, sausmedžio, iriso.

Smilkalai Kapha tipo žmonėms

Kaphai geri tie smilkalai, kurie stimuliuoja protą, gerina suvokimą ir veikia prieš tingumą. Gėlių eteriniai aliejai, didinatys Kapha lygį ir padedantys vystytis tokioms, Kaphai priskiriamoms emocijoms, kaip meilė, tikėjimas ir užuojauta, labiau tinka Pitai ir Vatai. Kaphai gi naudingi smilkalai iš medžio dervų (pušies, miros), kadangi jie turi atsikrenkštimą gerinančių ir valančių savybių.
Tinkami smilkalai Kaphai — miros, frankinsencas, kedras, šalavijas, bazilikas, kamforas, muskusas. Kaphai naudingi ir kiti aštrūs kvapai, ypač eukalipto, cinamono, čiobrelių, gvazdikėlių, rozmarino.

Tačiau reikia atsižvelgti ir į individualų įvairių smilkalų poveikį, nuo kai kurių Jūsų savijauta gali pablogėti, todėl pasitikėkite savo vidiniais pojūčiais ir savo organizmo signalais.

ATMINKITE: svarbu vėdinti patalpas ir nesmilkyti smilkalų dideliais kiekiais po kelias valandas per dieną.

Svarbus momentas yra ir sudėtis, kuri dažniausiai neafišuojama, kad neišgąsdinti neinformuotų pirkėjų. Jeigu smilkalų sudėtyje nėra karvių mėšlo - tokių lazdelių vertė ne itin didelė, nes pagrindinė jų paskirtis - valyti patalpas nuo nematomų "svečių", kuo gelbėja šis ingredientas.

Susiję straipsniai

Dalintis šiuo straipsniu