Susisiekite telefonu darbo dienomis nuo 08:00 - 18:00 : +370 632 55550

AJURVEDOS PATARIMAI SVEIKIEMS IR GRAŽIEMS PLAUKAMS

Paskelbta : 2017-11-01 12:53:37
Straipsnių kategorija : Sveikata pagal ajurvedą

 

Moterų iš tolimos Indijos plaukai visada yra prabangūs: stori, blizgūs, šilkiniai. Daugelis europiečių moterų svajoja turėti tokius, tačiau jų priežiūra nesuteikia tokių įspūdingų rezultatų. Taigi, kokia yra Indijos grožybių paslaptis ir ką turėtumėte padaryti, kad jūsų plaukai atrodytų sveiki ir gražūs?

Klasikinis vedų tekstas "Bhagavad-gita" mums papasakojo apie tai, kokie svarbūs senovės žmonėms buvo rūpestingai prižiūrėti plaukai. Pasak teksto, prabangūs ilgi plaukai simbolizavo jausmingumą. Hrišikeša, kitas Krišna vardas, reiškia "jausmų dievas" arba "turintis ilgus plaukus".
Šiandien, gerai prižiūrėti plaukai asocijuojasi su sveikata ir gerove, todėl Ajurveda skiria daug dėmesio plaukams ir galvos odos priežiūrai. Ekspertai net sako, kad plaukų priežiūra sustiprina nervų sistemą ir padidina protinius gebėjimus.

Apie senovės Ajurvedos mokymus

Dauguma Indijos žmonių plaukų grožio fenomeną paaiškina genetinėmis tautos savybėmis ir ypatingu Indijos klimatu, tačiau tai ne tik tai. Didžiulį vaidmenį atlieka plaukų priežiūra, kuri remiasi senoviniais Ajurvedos receptais.

Jei tradicinė medicina traktuoja kiekvieną žmogų anatominiu požiūriu, ypatingą dėmesį skiriant organams ir sistemoms, Ajurveda mato kiekviename iš mūsų vieną organizmo visumą. Pasak Ajurvedos, žmogaus grožį, jaunystę ir sveikatą lemia jo došos. Iš viso, kaip daugelis žinote, jų yra trys: Vata, Pita ir Kapha. Kai kurių iš jų dominavimas yra žmogaus konstitucijos tipas. Planuojant namų grožio ritualus, būtina atsižvelgti į jį, tai leis žymiai pagerinti jūsų kūną, atrasti grožį ir praturtinti savo gyvenimo metus.

Bendros plaukų priežiūros priemonės ir principai

Rama Kant Mishra, Ajurvedos gydytojas-dermatologas, rekomenduoja naudoti vaistažoles plaukų priežiūrai. Pavyzdžiui, Bringaraj (gulsčiosios gražulės) milteliai, žinomi kaip "plaukų karalius", skatina plaukų augimą ir padeda susidoroti su stresu. Bringaraj taip pat ramina Pita došą (ugnies elementą), kurios disbalansas laikomas pirmalaikio plaukų žilimo ir slinkimo priežastimi.

Brahmi (mėlynžiedė taškuonė) arba Gotu kola (azijinė centelė) ekstraktai yra antras stiprus būdas sustiprinti plaukus ir nervus. Galima kasdien vartoti Bringaraj (250 mg - 1 g) ir Brahmi ar Gotu kola (250-500 mg) kapsulėmis arba pridėti jų miltelius į žolelių arbatą. Parduodami ir specialūs aliejai plaukams, o jei Bringaraj ar Brahmi žoleles užpilti tokiu aliejumi ir palaikyti, o vėliau įtrinti jį į galvos odą nakčiai, jūsų miegas bus stiprus.

Plaukų aliejų su paminėtais žolelių priedais galima rasti ajurvedinių prekių parduotuvėse ar atitinkamose vaistinėse, atskirų ingredientų prasminga užsisakyti pas išvykstančius atostogauti į Goa. Siekiant, kad plaukai visada būtų sveiki ir gražūs, pasirūpinkite, kad ant stalo visada turėtumėte maisto produktų, kuriuose yra daug kalcio ir geležies: salotų, morkų, burokėlių, sojos pupelių, jogurto, pieno ir šviežio naminio sūrio. Kokosai, saldūs vaisiai, juodieji pipirai, ciberžolė ir indiški kuminai  suteiks jūsų plaukams blizgesį.

Plaukų grožio paslaptis Ajurvedoje yra visų pirma priemonės, skirtos stiprinti plaukų šaknis ir užtikrinti galvos odos sveikatą. Ypatingas dėmesys skiriamas namuose pagamintoms, arba bent pagal ajurvedinius principus gaminamoms priemonėms. Ajurveda nepripažįsta įvairių sumaišytų šampūnų ir kondicionierių, kurie dabar užplūdo grožio industrijos rinką. Problema yra tai, kad jie yra neįtikėtinai daug perpildyti kenksmingais cheminiais junginiais, sulfatais, parabenais ir silikonais. Jie negydo plauko ir galvos odos, bet, atvirkščiai, jiems daro žalą. Šampūnai su agresyviais cheminiais priedais gali išskalauti natūralų plaukų apsauginį sluoksnį ir sąlygoti Vata došos perteklių, kuri yra sausa ir oringa. Norėdami to išvengti, naudokite "švelnias plaukų plovimo priemones" ir bent kartą savaitėje atlikite galvos masažą su ajurvediniais aliejais.

Daktaras Mishra siūlo pasinaudoti migdolų aliejumi ploniems sausiems skilinėjantiems plaukų galiukams (Vata tipo plaukai), kokoso aliejų - anksti žilstantiems plaukams (Pita tipo), alyvuogių aliejų - tamsiems, tankiems, blizgiems ir riebiems plaukams (Kapha tipo). Ištepkite aliejumi plaukus, švelniai masažuojadami. Per valandą aliejus įsiskverbs į galvos odą. Jei sąlygos leidžia, palikite aliejaus kaukę per naktį. Po procedūros išplaukite plaukus.

Plaukų priežiūra pagal ajurvedines došas (konstitucijos tipą)

*VATA tipas: drėkinimas ir maitinimas.
Šio tipo konstitucijos tipo plaukams reikia daugiausiai priežiūros - kokybiško drėkinimo ir maitinimo. Jų priežiūrai metu nenaudokite sausų šampūnų ar kitų miltelių pavidalo produktų, vyrauti turėtų skystos tekstūros.
Labai naudingos aliejinės procedūros - aromatinis šukavimas ir galvos odos masažas naudojant natūralų aliejų.

*** Gydomosios priemonės receptas: įdėkite į nedidelį indą po vieną valgomąjį šaukštą šių ingredientų: ajero šaknų, gulsčiosios grąžulės (Bringaraj), dašamula (dashamool) bei putoklio (Saponaria) žolelių. Į gautą sausą mišinį įpilkite 300 ml karšto vandens ir palaikykite pusę valandos. Iš karto, kai produktas įgaus priimtiną temperatūrą, užtepkite jį ant galvos odos, švelniai masažuokite pirštais ir palikite 10 minučių. Po to - praskalaukite šiltu vandeniu.

* PITA tipas: struktūros atkūrimas.
Pita tipo garbanoms reikia reguliarios atstatančios procedūros, turinčios teigiamą poveikį silpnoms šaknims bei galiukams ir užpildančios plauko struktūros ertmes.
Neįkainojamas vaidmuo jų priežiūroje yra kasdienis galvos odos masažas, nėra draudžiama naudoti sausus šampūnus ir atkuriančius produktus miltelių pavidalu.

*** Gydomosios priemonės receptas: paimkite po vieną valgomąjį šaukštą džiovintų našlaičių gėlių, migdolų miltelių, avinžirnių miltų ir gulsčiosios grąžulės (bringaraj), sumaišykite juos švariame, sausame inde. Gerai sumaišykite šį mišinį ir įtrinkite į galvos odą. Veiksmai turėtų būti labai atsargūs, masažuojant galvos odą 5-7 minutes. Pasibaigus reikiamam laikui, pašalinkite sausą "šampūną" su medinėmis šukomis ir, jei reikia, išplaukite plaukus vandeniu.

*** Kaip alternatyva pirmam receptui gali būti siūloma naudoti pasta, paruošiama taip: paimkite po valgomą šaukštą muilo riešutų (muilinės akacijos) Shikakai miltelių bei identiškai saldymedžio ir pusę šaukšto pipirmėčių bei lakišiaus žolės. Praskiesti grynu vandeniu iki košelės konsistencijos, ištepkite plaukus, tuo pačiu įtrindami ir į plaukuotą galvos odos dalį, palikite 10 minučių, tada nuplaukite.

* KAPHA tipas: valymas ir priežiūra.
Norėdami, kad garbanos su Kapha došos dominavimu atrodytu gražios ir gerai prižiūrimos, jos turi būti reguliariai valomos (kaip žinome, jos pasižymi dideliu riebalų kiekiu), apšlakstomos sultimis iš vienos citrinos ir 0,5 litro švaraus vandens, kiekvieną dieną masažuojama galvos oda.

*** Gydomosios priemonės receptas: sumaišykite nedidelės talpos indelyje 1 valgomąjį šaukštą ajerų šaknų miltelių, po tiek pat - migdolų, kukurūzų miltų ir dašamula žolelių. Sumaišytus miltelius įtrinkite į plaukus, paskleiskite per visą jų ir 5-7 minutės masažuokite galvos odą švelniais judesiais. Po to sausus miltelius pašalinkite su medinėmis šukomis, jei reikia, nuplaukite garbanas vandeniu.

*** gali būti paruoštas skystas šampūnas, naudojant šią receptūrą: sumaišome vienodus kiekius pipirmėčių, amla, muilo riešutų arba muilinės akacijos (shikakai) bei nimbamedžio miltelių, gautą mišinį susmulkinkite grūstuve arba kavos malūnėliu, tada praskieskite vandeniu, kad gautųsi košelės suspensiją ir plaukus išplaukite su ja.

9 Ajurvedos plaukų grožio paslaptys

* Pirmiausia, prisiminkite, ko negalima daryti, jei norite turėti stiprius, storus ir gražius plaukus. Nenaudokite metalinių įrankių, darydami šukuosenas, pakeiskite metalines šukas medinėmis. Be to, kad tai yra visiškai saugu, yra ir neginčijamas pranašumas - jos pašalina statinę elektros energiją iš plaukų.
* Venkite storų plaukų segtukų, elastingų juostos, plaukų papuošalų, pasistenkite išvis jų nenaudoti, bet jei jums tikrai jų reikia, bent jau nepalikite jų ant plaukų per naktį.
* Apsaugokite plaukus nuo žalingo ultravioletinių spindulių poveikio. Aktyvių saulės laikotarpių metu, nešiokite galvos apdangalą, prieš išvažiuojant į paplūdimį sutepkite plaukus kokosų aliejumi. Jie gražiai spindės ir gaus saulės apsaugą.
* Plaukite plaukus šiltu arba šaltu vandeniu, visiškai nenaudokite karšto vandens. Be to, Ajurveda nerekomenduoja plauti plaukų tekančiu vandeniu.
* Jei įmanoma, naudokite natūralią kosmetiką, vengiant cheminių aerozolių, dažų, plaukų formavimo produktų naudojimo arba mažinkite jų kiekį. Ajurveda taip pat mano, kad sveikiems plaukams nereikia plaukų kondicionierių, o kad garbanos atrodytų gerai prižiūrimos, joms reikia suteikti kompetentingą išsamią priežiūrą.
* Bet kurio konstitucinio tipo plaukus naudinga maitinti kokoso aliejumi, pridedant į jį 2-3 lašus eterinio - pavyzdžiui, levandų arba rozmarinų. Geriausia atlikti šią procedūrą prieš miegą, ji puikiai sustiprina plaukų šaknis, daro garbanas stipresnes ir tvirtesnes. Tai yra pirmoji  priemonė nuo plaukų slinkimo.
* Jei esate susirūpinę pleiskanomis, pirmiausia nuraminkite savo nervų sistemą, tai būtina laisvam energijos judėjimui čakrose. Tam reguliariai praktikuojami meditacijos užsiėmimai, nusiteikite pozityviai, atkreipkite ypatingą dėmesį į nakties poilsio kokybę.
* Jei esate susidūrę su plaukų praretėjimo problema, suplanuokite naktinius pasivaikščiojimus mėnesienoje, tai prisideda prie trijų došų harmonijos. Maiste pirmenybę teikite sutraukiančio skonio maistui, naudingi prieskoniai - mėtos, cinamonas, ciberžolė. Be to, plaukite ir valykite plaukus tik natūraliais ingredientais.
* Esant padidėjusio riebumo plaukams, masažuokite galvos odą su lengvais baziniais aliejais: šalavijo, migdolų, rozmarinų, o prieš naudojimą, įlašinkite į bazinį aliejų 2-3 lašus levandų eterinio aliejaus.

Geriausi natūralūs plaukų priežiūros produktai

Kviečių baltymai - tai baltymai, kurių sudėtis sutampa su žmogaus plaukų baltymu. Lygina plaukų paviršių, pašalina elektringumą. Užkerta kelią trapumui, suteikia plaukams blizgesį ir lankstumą. Neleidžia pleiskanoti galvos odai.

Šilko baltymai - lyginkite plaukus, užpildo pažeistas vietas. Plaukų paviršius nušlifuojamas, suteikiant jam nuostabų blizgesį. Plaukai tampa šilkiniais.

Vynuogių sėklų aliejus - greitai įsisavinamas, pagerėja kraujotaka plaukų folikuluose, aktyvinamas plaukų augimas. Švelniai drėkina, reguliuoja riebalinių liaukų sekreciją

Simondsijų arba jojobos aliejus - padaro plaukus šilkiniais ir paklusniais, maitina visą jų ilgį. Rezultatai matomi jau po kelių dienų.

Alyvuogių aliejus - sustiprina plaukų odelę, skatina plaukų augimą, mononesočiosios riebalų rūgštys ir vitaminas E suteikia drėkinimo, apsaugos ir maitinimo funkcijas.

Argano aliejus - jo taikymo poveikis yra įspūdingas - plaukai tampa lygūs kaip šilkas, ir įgija nuostabų blizgesį. Atkuria prarastą blizgesį po cheminio garbanojimo, dažymo, plaukų ištiesinimo ir kitų agresyvių procedūrų. Visiškai neapsunkina plaukų.

Laurų aliejus - apsaugo nuo senėjimo ir plaukų slinkimo, regeneruojančios savybės skatina folikulus dirbti greičiau. Reguliariai naudojantis gali susidoroti net su plikimu.

Avokadų aliejus - prasiskverbdamas į plaukus, kelis kartus padidina kitų maistinių medžiagų įsisavinimą. Apsaugo plaukus nuo išorinio saulės, šalčio ir panašaus poveikio. Atstato skilinėjančius galiukus, gydo pleiskanas, didina plaukų apimtį.

Migdolų aliejus - tai ideali priemonė rūpintis sausais, pažeistais plaukais. Tai plonas apsauginis sluoksnis, kuris apgaubia plaukų paviršių ir padaro juos minkštais ir šilkiniais. Padaro plaukus atsparesnius, apsaugo nuo drėgmės praradimo.

Aloe ekstraktas - pagreitina plaukų augimą iki 3 cm per mėnesį, padeda atsikratyti pleiskanų, grybelinių ligų, normalizuoja lipidų ir vandens metabolizmą.

Medus - didžiulis naudingų biologiškai aktyvių medžiagų kiekis prasiskverbia giliai į plaukus ir sustiprina jų vidinę struktūrą, sumažina trapumą ir suskilinėjusių galiukų susidarymą. Šampūnai ir balzamai, kurių sudėtyje yra medaus, sudaro apsauginį sluoksnį plaukams, saugo juos nuo aplinkos, neleidžia prarasti vandens.

Bičių vaškas - plaukai tampa lygūs, elastingi ir puikiai palaiko šukuoseną. Atkuria plaukų struktūrą. Po naudojimo šukuosena išsilaiko ilgą laiką.

Vitaminas A - puikus antioksidantas, veikia aktyvų augimą. Padaro garbanas elastingomis ir tvirtomis.

Vitaminas E - skatina plaukų atstatymą, kovoja su jų praradimu. Vitaminai A ir E ypač gerai veikia, kai naudojami plaukų kaukėse.

Pantenolis - normalizuoja epidermio būklę, pagreitina plaukų augimą. Stiprina šaknis, padidina plaukų apimtį.

Dalintis šiuo straipsniu